Konference připomene 80. výročí vlasteneckého kázání Mons. Bohumila Staška u sv. Vavřince

Plzeňské biskupství a Západočeská univerzita v Plzni pořádají 16. října 2019 konferenci s názvem „Národní identita ve sjednocené Evropě“, u příležitosti 80. výročí vlasteneckého kázání Mons. Bohumila Staška u svatého Vavřince u Domažlic (13. srpna 1939). Na konferenci vystoupí řada významných hostů. Vstup volný.

https://www.bip.cz/konference

Pozvání na Svatovavřineckou pouť

V letošním roce si připomínáme 80. výročí od slavné Svatovavřinecké pouti roku 1939, která se na základě kázání tehdejšího vyšehradského kanovníka Mons. Bohumila Staška stala spontánním manifestem českého národa proti nacistické okupační moci. Pozvání na mši svatou v sobotu 10. srpna 2019 přijal arcibiskup pražský a primas český kardinál Dominik Duka OP, který bude hlavním celebrantem a plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub, který bude při této bohoslužbě kázat.

Spolu s nimi budou koncelebrovat další biskupové: emeritní biskup plzeňský Mons. František Radkovský, litoměřický biskup Mons. Jan Baxant, apoštolský exarcha Mons. Ladislav Hučko, pomocný biskup pražský Mons. Zdenek Wassarbauer a řezenský diecézní biskup Mons. Rodolf Voderholzer.

Sobotní bohoslužbu z Vavřinečku bude živě přenášet ČT 2.

Nedělní bohoslužba 11.8. od 10.00 hod. na Veselé Hoře bude také spojená s oslavou 80. výročí a to díky přítomnosti Mons. Emila Soukupa, který letos slaví 80. narozeniny. Mons. Emil Soukup prožil v Domažlicích 16 let svého kněžského života, a nyní, po odchodu do důchodu, bude zde sloužit jako výpomocný duchovní.

***

Sobotní a nedělení mše sv. na Vavřinečku začíná průvodem od kříže na rozcestí pod Vavřinečkem v 9.45. Samotná bohoslužba začíná v 10.00 hod.

V sobotu a v neděli bude zajištěna autobusová doprava na Vavřineček. Během sobotní mše bude autobus jezdit pouze ke kříži. Ke kostelu pojedou následující spoje (odjezd z Havlíčkovy ulice): 8.25 a 8.55. Autobus od 9.30, 9.35 se zastaví u kříže a vrací se do Domažlic.

Autobusová doprava využije cesty od kříže pod Vavřinečkem směrem ke Stráži – není možno na této cestě parkovat žádná auta. Doporučujeme využít pro osobní dopravu cesty ze Stráže přímo na parkoviště za kostelem.

Nedělní spojení na Vavřineček: 8.20, 8.50, 9.30, 9.35, 10.15. Všechny autobusy vyjedou až na horu, zastaví na parkovišti za kostelem.

V neděli bude mše sv. od 8.00 hod. sloužena v klášterním kostele. Večerní mše sv. od 18.00 v neděli 11.8. není.